Blogi kancelarii nagrodzone
przez Urząd Patentowy RP
Urząd Patentowy RP

Chcesz 1000 EUR dofinansowania na ochronę marki?

Skontaktuj się ze mną:

Jako rzecznik patentowy, specjalizuję się w rejestrowaniu znaków towarowych. Pomogę Ci uzyskać unijne dofinansowanie na ten cel.

zastrzezenie-nazwy-firmy-kancelaria-lech-q
ebook-o-ochronie-marki

Podobał Ci się ten artykuł?

Pobierz darmowy eBook o ochronie marki
  • zawiera kluczowe informacje o ochronie marki
  • otrzymał wyróżnienie od Urzędu Patentowego
  • napisany jest prostym i zrozumiałym językiem
  • opisuje najczęstsze błędy przedsiębiorców
  • zawiera proste rady jak chronić swoją markę
  • pobrało go już ponad 1800 osób!

Zobacz również:

Włącz się do dyskusji

Dziękuję za artykuł. Interesował mnie koszt zastrzeżenia znaku towarowego i nie rozumiałem tych tabelek na stronie urzędu patentowego. Panu udało się to bardzo czytelnie przedstawić. Będę tu częściej zaglądać.

Fantastycznie! Dokładnie z takim nastawieniem siadałem do pisania. Koszt zastrzeżenia znaku towarowego w Polsce (mówię o opłatach urzędowych) zazwyczaj nie przekracza 2 tys. zł. Wynika to z tego, że nasi klienci mieszczą się w 3 klasach. Analogicznie w Unii Europejskiej jest to kwota 1050 EUR. I warto się na takie kwoty nastawić. Gdyby potrzebował Pan mojej pomocy to zapraszam do współpracy 🙂

Od razu powiem, że w Stanach Zjednoczonych potrzebny jest miejscowy rzecznik patentowy jako pełnomocnik. Oznacza to, że nie może Pan zastrzec znaku towarowego osobiście albo przez polskiego rzecznika patentowego. To byłoby możliwe jedynie wykorzystując do tego procedurę międzynarodową przez WIPO. Czyli musiałby Pan najpierw zarejestrować swój znak towarowy w Polsce lub Unii Europejskiej i potem ochronę rozszerzyć na USA. Mamy amerykańską kancelarię, z która współpracujemy. W zależności od ilości klas jakie wskaże Pan w zgłoszeniu ich honorarium oscyluje w granicach 1,5 tys.$. Koszt zastrzeżenia znaku towarowego w tym kraju to 350$ za każdą klasę.

Panie Michale mam pytanie. Ile kosztuje zastrzeżenie nazwy firmy jeżeli jeszcze nie prowadzę działalności gospodarczej? Gdzieś czytałem, że przy zgłoszeniu wynalazku są nawet 90% zniżki dla osób fizycznych. Czy tak samo jest przy rejestrowaniu nazw?

Często jestem mylony z Michałem ale się nie obrażam 🙂 Zacytuję może przepis z Ustawy Prawo własności przemysłowej:

Art. 226. 1. W przypadku gdy zgłaszający wykaże, że nie jest w stanie ponieść w pełnej wysokości opłaty za zgłoszenie wynalazku, wzoru użytkowego, znaku towarowego lub wzoru przemysłowego, Urząd Patentowy, na wniosek zgłaszającego, zwalnia go częściowo od tej opłaty. Pozostała część opłaty nie może być niższa niż 20% opłaty należnej.

Ja również mam pytanie. Importujemy z Chin akcesoria ogrodowe. Co prawda sprzedajemy je w Polsce, ale zastanawiam się czy marki nie powinniśmy chronić również tam. Co o tym myślisz? Ile kosztuje zastrzeżenie znaku towarowego w Chinach?

Uzyskanie ochrony na Chiny ma sens jeżeli na produktach znajduje się Pana logo. Chodzi o to, że lokalny troll od znaków towarowych może takie zgłoszenie zrobić na siebie. Najczęściej będzie to sama fabryka, która produkuje dla Pana te sprzęty. Jak będzie chciał Pan zmienić dostawcę to będą mogli to zablokować. Niedawno był o tym artykuł w Rzeczypospolitej: https://www.rp.pl/biznes/art634241-polskie-firmy-traca-w-chinach-znaki-towarowe.

To ile kosztuje zastrzeżenie znaku towarowego w Chinach zależy od procedury rejestracji oraz ilości klas towarowych. Można to zrobić przez WIPO i tu opłaty ma Pan w artykule. W tej procedurze ja jako polski rzecznik patentowy mogę Pana zastępować z formalnościami. Jeżeli za to chciałby Pan zrobić bezpośrednio zgłoszenie w chińskim urzędzie patentowym to jest wymóg korzystania z miejscowego rzecznika patentowego. Zgłoszenie w 2 klasach będzie Pana kosztować w przeliczeniu na naszą walutę około 400 zł opłat urzędowych oraz 2 tys. zł honorarium za usługi pełnomocnika.

Napisz do nas mikolaj@kancelarialech.pl Zadzwoń +48 575 999 410