Pierwszy ze zgłoszeniem zyskuje najwięcej
Formalna rejestracja logo sprawia, że stajesz na silniejszej pozycji. I to niezależnie od tego czy wykorzystasz do tego wzór przemysłowy czy znak towarowy. Ważne, aby nikt Cię ze zgłoszeniem nie wyprzedził (np. trolle patentowe). Będąc pierwszy możesz:
- Usunąć ofertę nieuczciwej konkurencji z Internetu. Wystarczy wysłać do Allegro, Amazon czy Etsy skargę i numer rejestracji Twojego prawa.
- Zablokować konto naruszyciela na kanałach społecznościowych. Odetniesz go wtedy od społeczności zebranej na YouTube, TikToku czy Instagramie.
- Uniemożliwić reklamowanie się przeciwnikowi w Google czy Facebooku. Są specjalne formularze do składania takich skarg na naruszenie prawa.
Wszystko na zasadzie, że wyciągasz świadectwo i mówisz: „To są moje formalne prawa”. Każda zewnętrzna platforma dostosuje się do Twoich żądań. Inaczej sama odpowie za naruszenia. W ten sposób osiągasz swój cel, bez angażowania do sprawy sądu.
Kiedy warto chronić logo jako wzór przemysłowy?
Rejestrując wzór przemysłowy monopolizujesz wygląd produktu. Najczęściej firmy zabezpieczają w ten sposób swoje wytwory 3D jak meble, odzież czy zabawki. Nie ma jednak przeszkód, aby chronić tak również wytwory 2D, czyli:
- logo;
- kroje liter (fonty);
- ikony aplikacji.
Warto skorzystać z tej formy ochrony w następujących sytuacjach.
1) Jeżeli istnieje ryzyko odmowy rejestracji logo jako znaku towarowego
Znaki zapewniają najsilniejszą ochronę marki. Niestety nie tak łatwo je zarejestrować. Ekspert odrzuci Twój wniosek, jeżeli uzna, że nazwa jest opisowa a grafika banalna. Tak samo, jeżeli rysunek jest na tyle prosty, że klienci go nie zapamiętają.
Przykłady znaków towarowych, które odrzucono:
Bezwzględne przeszkody rejestracji znaku towarowego nie mają jednak zastosowania do wzorów. Jeżeli więc z analizy prawnej marki wyszło Ci, że mogą być problemy z zastrzeżeniem znaku towarowego, rozważ ochronę logo jako wzór przemysłowy.
Poniżej przykłady skutecznej rejestracji w tej formie:
2) Jeżeli urząd odrzucił Ci wniosek o rejestrację znaku towarowego
Czasami przedsiębiorcy podejmują ryzyko i zgłaszają znaki na granicy opisowości. Wiele z takich prób kończy się niepowodzeniem. Eksperci aktualnie są szalenie restrykcyjni. Oznaczenia, które były bez problemu rejestrowane 10 lat temu, dziś masowo odrzucają.
Spójrz na poniższe znaki towarowe, którym odmówiono rejestracji.
Dokładnie te same logotypy zgłoszono następnie do rejestracji jako wzory wspólnotowe.
I urząd je zastrzegł!
3) Jeżeli masz logo firmy w wielu wariantach kolorystycznych
O ile agencja stworzyła Ci logo, to otrzymałeś księgę znaku. Będzie tam jego wizualizacja na ciemnym i jasnym tle, w wariancie poziomym i pionowym. Zastrzeżenie każdej odmiany w formie znaku będzie drogie. Taniej wyjdzie Cię ich ochrona jako wzory przemysłowe.
Oto przykład zastosowania takiej strategii:
4) Jeżeli chcesz maksymalnie chronić swoją markę
Poprzedni punkt wymaga komentarza. Wzory przemysłowe świetnie uzupełniają ochronę jaką dają znaki towarowe, ale nie powinny być dla nich alternatywą. Chodzi o to, że nie zabezpieczają płaszczyzny słownej marki. Ochrona ogranicza się do tego co widać.
Aby wykorzystać potencjał obu tych narzędzi prawnych zgłoś:
- nazwę i logo 👉 jako znaki towarowe;
- sygnet i odmiany kolorystyczne 👉 jako wzory przemysłowe.
Tę strategię zrealizował potentat z branży cukierniczej firma Cadbury:
Ma to i taką zaletę, że próba unieważnienia tych wszystkich rejestracji będzie droga. Konkurent musiałby zaatakować każde prawo z osobna. Już same opłaty urzędowe będą ogromne. A wystarczy, że tylko jedno prawo obronisz i skutecznie zablokujesz go na rynku. Takie zbiorowe rejestracje często przekonują naruszycieli do zawarcia ugody.
Rejestracja wzoru przemysłowego w Urzędzie Patentowym z dotacją
Aktualnie możesz obniżyć opłaty aż o 75%. Unijny program skierowany jest do firm z sektora MŚP, a jego granica to 1000 EUR. Chętnie pomogę Ci uzyskać taką dotację. Po prostu napisz do mnie przez formularz.
Dalsza część artykułu pod formularzem.
Ochrona logo jako wzór przemysłowy – KORZYŚCI
1) Łatwiej zarejestrować wzór przemysłowy niż znak towarowy
Wynika to z tego, że ekspert weryfikuje jedynie podstawowe wymogi jak:
- prawidłowe wypełnienie wniosku;
- spójność rysunków, jeżeli jest ich więcej niż jeden,
- oraz to, czy wniesiono opłaty urzędowe.
Przy znakach towarowych nie udziela się praw ochronnych, jeżeli np. w logo jest flaga obcego państwa. W przypadku wzoru przemysłowego takiego ograniczenia nie ma.
Co więcej konkurencja nie jest w stanie zablokować takiej rejestracji. Procedura nie przewiduje możliwości składania sprzeciwów jak przy znakach. Później jednak ktoś może próbować Ci to prawo unieważnić. Musi wtedy udowodnić, że zgłoszony wzór:
- nie był nowy (czyli, że od ponad 12 miesięcy udostępniałeś go na rynku);
- nie miał indywidualnego charakteru (czyli, że niewiele różnił się od znanych wzorów przemysłowych).
Aby tego uniknąć rejestrować powinieneś tylko nowe logo.
2) Rejestracja wzorów jest tańsza niż znaków towarowych
Weźmy hipotetyczną sytuację, że masz logo w 6 wariantach. Chciałbyś je chronić na Unię w dwóch klasach towarowych. Opłaty za zgłoszenie wzoru przemysłowego i znaku towarowego w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej w Alicante wyniosą:
6 znaków towarowych | 6 wzorów wspólnotowych |
5 400 EUR | 1 225 EUR |
Wzory są ponad 4 razy tańsze od znaków! Wynika to z tego, że w jednym podaniu możesz wskazać więcej odmian. W efekcie opłata za rejestrację pojedynczego wzoru spada. Przy znakach towarowych takiej promocji nie uraczysz. Płacisz za każdy wniosek tą samą kwotę.
3) Procedura uzyskiwania świadectwa jest błyskawiczna
Uproszczona procedura rejestracji wzorów sprawia, że świadectwo otrzymasz szybko. W Urzędzie Patentowym RP ochrona zostanie przyznana po 3-4 miesiącach, a w EUIPO zaledwie 14 dni! Abyś miał punkt odniesienia to wiedz, że na patent czeka się zwykle 3 lata.
4) Nie ma obowiązku używania zastrzeżonego wzoru
Taki obowiązek istnieje po rejestracji znaku towarowego. Masz na to 5 lat. W przeciwnym razie konkurencja może Ci próbować wygasić prawo ochronne. Przepisy nie nakładają jednak obowiązku używania zarejestrowanego wzoru przemysłowego w sposób zarobkowy.
5) Ochrona logo nie ogranicza się tylko do Twojej niszy biznesowej
Znaki towarowe chronią przed ryzykiem pomyłki u klientów. A ta może nastąpić tylko, jeżeli zbieżne względem siebie marki są używane w ramach tej samej kategorii towarów lub usług. Użycie podobnego logo, ale w innej branży obchodzi prawo do znaku towarowego.
Tak będzie w poniższym przykładzie:
Ponownie wzory przemysłowe nie mają takich ograniczeń!
Ochronie podlega wygląd logo, bez względu na powierzchnię na której się znajdzie. Z drugiej strony wzory kompletnie nie zabezpieczają nazwy zawartej w logo. Jeżeli więc konkurent ubierze to samo słowo w niepodobną grafikę, obejdzie prawo do wzoru.
Jak się na to przygotować? Zgłoś równolegle znak towarowy i wzór przemysłowy.
Dalsza część artykułu pod filmem.
Ochrona logo jako wzór przemysłowy i znak towarowy. Rzecznik patentowy radzi
Prawo własności intelektualnej jest pełne niuansów. Pojedyncza rejestracja nie da Ci monopolu absolutnego. To prawo wyłączne jest zawsze jakoś ograniczone. Ochrona logo jako znak towarowy oraz wzór przemysłowy fantastycznie się jednak uzupełnia.
Przedsiębiorcom nie zależy wcale na wygrywaniu sporów. Oni chcą w spokoju skupić się na biznesie. Rejestracja logo to umożliwia. Informacje o tym co zastrzegłeś zostaną opublikowane w bazie urzędowej dostępnej on-line.
Firma, która planuje wejść na rynek będzie to sprawdzać. Nawet nie wiesz ilu konkurentów na przestrzeni lat wybierze inną, niepodobną nazwę. Formalna rejestracja działa na takie osoby odstraszająco.
Dzięki temu zapobiegasz 90% niepotrzebnych sporów.
Pisząc ten artykuł sam byłem zaskoczony jak wiele firm chroni logo w obu formach:
Zobacz również:
- Jak dostosować znak towarowy do rejestracji, aby uzyskać ochronę?
- Ile kosztuje zastrzeżenie unijnego znaku towarowego?
- Czym jest wzór użytkowy według prawa własności przemysłowej?
- Badanie znaku towarowego darmowe vs. płatne
- Ochrona własności intelektualnej Jak zastrzec nazwę i firmowe logo?
- Co zyskam dzięki rejestrowaniu znaków towarowych?
- Przestrzenny znak towarowy – atrakcyjna forma ochrony
- Jak chronić swój pomysł na biznes i produkt?
FAQ
Jak długo trwa ochrona wzoru przemysłowego?
Prawo z rejestracji wzoru udziela się na 25 lat od daty zgłoszenia wzoru przemysłowego w urzędzie patentowym. Ochrona jest początkowo udzielana na okres 5 lat, z możliwością jej przedłużenia o kolejne pięcioletnie okresy, aż do osiągnięcia maksymalnego czasu ochrony. Aby utrzymać ochronę na wzór przemysłowy, konieczne jest regularne uiszczanie wymaganych opłat w odpowiednich terminach.
Jak długo znak towarowy może być chroniony?
Prawa ochronne na znak towarowy trwa 10 lat od daty zgłoszenia znaku w urzędzie patentowym. Po upływie tego okresu, ochrona może być przedłużana na kolejne 10-letnie okresy, pod warunkiem uiszczenia wymaganych opłat. Proces przedłużenia może być powtarzany wielokrotnie, co oznacza, że teoretycznie ochrona może trwać wiecznie.
Jakie wymogi musi spełniać wzór przemysłowy?
Aby wzór przemysłowy mógł być chroniony, musi spełniać określone wymogi. Wzór przemysłowy musi być nowy i mieć indywidualny charakter.
Wzór przemysłowy uważa się za nowy, jeśli przed datą jego zgłoszenia nie został ujawniony publicznie w taki sposób, że stał się dostępny dla osób zajmujących się branżą, do której należy. Wzór jest nowy, gdy żaden identyczny wzór nie został ujawniony wcześniej. Wzór uważa się za identyczny, jeśli różni się od niego jedynie nieistotnymi szczegółami.
Ponadto, wzór przemysłowy musi posiadać indywidualny charakter, co oznacza, że ogólne wrażenie, jakie wywiera na zorientowanym użytkowniku, różni się od wrażenia wywołanego przez inny wzór przemysłowy, który został wcześniej ujawniony.
Włącz się do dyskusji
Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności.
Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.
Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@kancelarialech.pl. Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.